Styl angielski w aranżacji wnętrz

Styl angielski jest propozycją przede wszystkim dla osób ceniących sobie przytulne wnętrza wypełnione najróżniejszymi ozdobami i dodatkami. Warto zatem wiedzieć się, jakie elementy należy do niego dobrać. Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że Brytyjczycy mieli ogromny wpływ na rozwój światowej mody i samodzielnie stworzyli wiele różnych trendów – wystarczy jedynie spojrzeć na styl angielski, aby się o tym przekonać. Łączy on w sobie swego rodzaju romantyzm, spokój oraz prawdziwą klasę i elegancję. Z jednej strony spotkamy się w nim z masywnymi, drewnianymi meblami, a z drugiej z ciepłymi obiciami, gęstymi dywanami czy poduszkami. Ponadto stosuje się tu naprawdę dużą ilość różnego rodzaju dodatków i ozdób. W czasie urządzania salonu w stylu angielskim warto postawić przede wszystkim na kolory pastelowe.

Projektowanie wnętrza w angielskim stylu

Tradycyjnie używa się tu odcieni bieli, beżu czy błękitu. Ciekawy efekt można osiągnąć łącząc je z dodatkami w kolorze czerwonym lub zielonym. Bardzo ważny jest tutaj wybór odpowiednich tkanin do naszego salonu. W stylu angielskim dominują projektowanie wnętrza w stylu angielskimgłównie ozdoby z motywami kwiatowymi; możliwości w tej kwestii są naprawdę bardzo szerokie. Charakterystyczne dla całej brytyjskiej kultury są również pasy czy szkockie kraty. Takie wzory powinny znajdować się zarówno na ścianach, dodatkach jak i na meblach; można je ze sobą łączyć, uzyskując w taki sposób bardzo interesujące efekty. Istnieje kilka podstawowych grup mebli, które wykorzystywane są w stylu angielskim.

Do pierwszej z nich należą wspomniane już wyżej ciężkie, masywne meble wykonane z drewna – najczęściej jest to dąb. Często są one również bogato zdobione, choć wcale nie trzeba sztywno trzymać się tu jednego wzoru czy schematu; wiele ciekawych efektów uzyskuje się poprzez łączenie ze angielskie wnętrzesobą poszczególnych motywów. Jeżeli jednak czujemy, że takie meble sprawiają, że wnętrze staje się wizualnie zbyt ciężkie, to możemy zdecydować się na kilka elementów malowanych na biało.

Do drugiej grupy należą meble, które zdaniem niektórych stanowią najważniejszy element każdego pomieszczenia tego typu – meble wypoczynkowe. Zawsze są one miękkie i głębokie; już na sam ich widok powinniśmy mieć ochotę do zajęcia na nich miejsca. W stylu angielskim niezbyt dobrze sprawdzają się proste meble, pozbawione dodatkowych ozdób czy fantazyjnego kształtu.

Angielskie wnętrza - nie oszczędzaj na dodatkach i zdobieniach

Urządzając takie pomieszczenie powinniśmy zdecydować się na jak największą ilość poduszek, dodatków, czy bogato zdobionych tapicerek. Same dodatki – w jak największej ilości – odgrywają bardzo ważną rolę w stylu angielskim. Jest to przede wszystkim porcelana czy niewielkie obrazki, gęsto zaścielające poszczególne ściany. Jeśli mamy taką możliwość, to warto zdecydować się również na tradycyjny kominek.