Styl skandynawski w urządzaniu wnętrz

Sama myśl o ciepłym, przytulnym wnętrzu domu podczas chłodnej zimy w którym możemy miło spędzić czas przy ciepłej herbacie lub grzańcu może wprawić nas w niesamowity nastrój. Kominek, stonowane światło, snująca się w tle miła dla ucha projektowanie wnętrza w stylu skandynawskimmuzyka... Wszystko to niekoniecznie musi być sceną z romantycznego filmu. Większość z nas w czasie wyobrażania sobie takiego wnętrza myśli przede wszystkim o dominującym w nim kolorze czerwonym lub różnych odcieniach bieli czy beżu. Inspiracje dotyczące urządzania takich zimowych wnętrz możemy także czerpać z pomysłów, które przez wieki wykształciły u siebie obce kultury i narody.

Zaprojektuj skandynawskie wnętrze w swoim domu

Do najciekawszych stylów kojarzących się z takim właśnie klimatem bez wątpienia może być zaliczony styl skandynawski. Fakt, kolory takie jak czerwień powszechnie występują również i u nas, z tą jednak różnicą, że w naszym przypadku najczęściej łączy się je głównie ze aranżacja wnętrza w stylu skandynawskimzłotem, brązem czy zielenią, podczas gdy w Skandynawii panuje tendencja do szarości i bieli. Wprowadzenie do swoich wnętrz stylu skandynawskiego może być dość łatwe między innymi ze względu na to, że na naszym rynku dostępne jest mnóstwo produktów pochodzących od znanych skandynawskich marek, takich jak przede wszystkim IKEA, Duka czy BoConcept. Dekoracje i meble przez nie oferowane odznaczają się z jednej strony dużą prostotą, a z drugiej niezwykle ciekawym wyglądem, co skutecznie przyciąga do nich klientów. Oczywiście, w ofertach tak dużych producentów siłą rzeczy musimy spotykać zarówno produkty bardziej tradycyjne jak i nieco już nowocześniejsze.

Magia białych mebli

Elementem dominującym we wnętrzach skandynawskich są białe meble. Często spotykamy tu również kwiatowe motywy oraz wiele innych materiałów kojarzących się z naturą – kamień, drewno, czy nawet ozdoby ze skóry i wełny. Istotną rolę odgrywa jednak również szkło. Jasne kolory dominują również na ścianach. Można oczywiście do woli łączyć ze sobą poszczególne barwy, choć należy trzymać się jednej, podstawowej zasady: całe wnętrze ma być proste i funkcjonalne. Do oryginalnych, chętnie stosowanych tutaj ozdób należą na przykład namalowane na ścianach litery, czasami w fantazyjny sposób układające się w różne słowa. Jeśli chodzi o materiały, to sporą popularnością cieszy się tu również wiklina, z której wykonuje się chociażby kosze albo niektóre meble.