Najnowsze artykuły

10 lekcji stylu zaczerpniętych z paryskich...

1. Mieszanie nowego i starego Paryski wystrój polega na mieszaniu nowego i starego, aby stworzyć przestrzeń z poczuciem historii. Nie ma lepszego sposobu...

Czytaj Więcej

Jak urządzić salon w stylu art deco?

Niektóre cechy tego trendu przypominają secesję, ale mimo to Art Deco charakteryzuje się wyjątkowymi elementami. Właściciele, którzy zdecydują się urządzić mieszkanie w tym stylu, otrzymają oryginalne mieszkanie lub dom, który swoim atrakcyjnym wyglądem stworzy wspaniały nastrój.

Cechy

Styl Art Deco ma wiele ostrych kątów, ostry kontrast i abstrakcyjne wzory. Gładkie linie i szczegóły są nieobecne jako takie. Również we wnętrzu znajdują się akcesoria, które są wyjątkowe i drogie. Często wśród dekoracji znajdują się oryginalne dzieła sztuki. Salon w stylu art deco ma elegancki i błyszczący wygląd. Ten kierunek projektowania łączy w sobie linie różnych innych kierunków. Wraz ze sztuką pojawiają się nuty motywów orientalnych, a także greckie wpływy. Nie ma gładkich linii, cała krągłość rozcieńcza się abstrakcjami, geometrycznymi kształtami i etnicznymi ornamentami. Kwiatowe wzory i ich nuty są nieodłącznym elementem wystroju wnętrza w stylu art deco.

Barwy

Dominujące kolory: szarość, beż, czekolada, czerń i biel, odcienie srebra. Wykończenie może być złote, srebrne, brązowe, zielone lub bordowe. Dzięki połączeniu różnorodnych kolorów projekt salonu w stylu art deco emanuje spokojem. Dzięki czarnym elementom dekoracyjnym wnętrze nabiera głębi, graficzności i wyrazistości. Takie bryłowe nuty pochodziły z kolorów afrykańskich i kolonialnych, tylko w Art Deco są bardziej wyrafinowane i wyglądają wytwornie i elegancko.

Materiały

Tradycyjnie używane do dekoracji salonu: błyszczące płytki ceramiczne, lustra, szkło, lakierowane materiały drewniane, metal (stal i aluminium), skóra naturalna (wąż, rekin, krokodyl), kamienie półszlachetne i inne niezwykłe materiały uderzające swoją egzotyką. Wśród materiałów wykończeniowych znajdują się również bambus, aksamit, kokos, satyna, kość słoniowa.

Ściany

Ściany salonów w stylu Art Deco są wykończone wysokiej jakości materiałów i nie tolerują najmniejszych defektów. Mogą być wykończone panelami plastikowymi lub drewnianymi, całkowicie zszyte plastikiem, pomalowane lub wklejone tapetą. Różne materiały wykończeniowe można łączyć, tworząc oryginalne pomysły na wnętrza. Podczas klejenia tapety opcja tekstylna jest idealna, ale można również użyć zwykłej tapety o jedwabistym połysku. Często projektanci dekorują salon w stylu art deco listwami (prostokąty ze wzorem). Sprawią, że pokój będzie wyglądał na wyższy.

Podłoga

Art Deco charakteryzuje się parkietem o oryginalnym wzorze. Ulubione odcienie to kasztan, gorzka czekolada i ciemny orzech. Podłoga w tym kolorze będzie kontrastować z jasnymi ścianami, a pomieszczenie nabierze eleganckiego wyglądu.

Sufit

Sufity wykonujemy metodą napinania, listew lub wnęk o okrągłym, lub nieregularnym kształcie. Sufit w stylu art deco we wnętrzu salonu przypomina powierzchnię stawu lub zagięcie ptasiego pióra. Dodatkowym akcentem będzie kaskadowy żyrandol zwisający z niszy.

Oświetlenie

Centralną oprawą oświetleniową w salonach w stylu Art Deco jest elegancki kryształowy żyrandol. Masywne oprawy oświetleniowe, wykonane z miedzi lub brązu, z wieloma kryształowymi wisiorkami uważane są za znak rozpoznawczy Art Deco. Dodatkowe oświetlenie zapewniają kinkiety i lampy podłogowe. Wybierając je, należy pamiętać, że muszą być wykonane w tym samym stylu wraz z głównym żyrandolem. Możesz także zastosować ukryte oświetlenie w sufitach, wnękach, lusterkach ściennych i obrazach.

Meble

Aby wnętrze w stylu art deco było całościowe i przemyślane do końca, ważne jest, aby odpowiednio dobrać wszystkie meble, które będą w pomieszczeniu. Nie ustawiaj mebli wzdłuż ścian. Ten styl zapewnia elegancki podział na strefy. Aranżację mebli trzeba zacząć od środka pomieszczenia, w którym świetnie będzie wyglądał mały stolik kawowy ze szklanym blatem. Obok można postawić meble tapicerowane - sofę i fotele.

Zobacz także: Jak udekorować biuro domowe