Najnowsze artykuły

15 sposobów na fałszywe wejście w...

Płaszcze, buty, okulary przeciwsłoneczne i klucze zasługują na miejsce w pobliżu drzwi. I każde z nich potrzebuje miejsca, które pod koniec dnia będzie...

Czytaj Więcej

Oryginalne ozdoby na kominek w salonie

Kominek prawie zawsze staje się centrum każdego pomieszczenia, w którym się znajduje. Wokół niego organizujemy strefę rekreacyjną, układając meble w taki sposób, aby były skierowane w stronę ogniska ciepła i domowego komfortu. Rzućmy okiem na kilka pomysłów i technik dekorowania przestrzeni kominka.

Stwórz arcydzieło na etapie projektowania

Jeśli kwestia dekoracji pojawiła się przed tobą jeszcze na etapie projektu, masz niepowtarzalną okazję, aby kominek stał się prawdziwym arcydziełem. Wykorzystując oryginalny design i nietypowe powierzchnie, możesz uczynić portal kominkowy głównym i najbardziej efektownym elementem dekoracyjnym w pomieszczeniu. Jednocześnie wystarczy go podkreślić kilkoma detalami

Najbardziej naturalnym wystrojem kominka były i pozostają bale drzewa. Jeśli kominek nie działa, starannie przycięte drewno opałowe, uprzednio oczyszczone z kurzu i brudu, można włożyć do specjalnej niszy przy kominku, w palenisku. W razie potrzeby możesz użyć ozdobnych gałęzi w tym samym celu.

Lustra i odblaskowe powierzchnie

Lustrzane powierzchnie zawsze wyglądają bardzo korzystnie we wnętrzu. A strefa kominka nie jest tu wyjątkiem. Przykryj ścianę, na której znajduje się kominek, panelami odblaskowymi, mogą mieć dowolne wymiary. Prostszą opcją byłoby powieszenie gotowego lustra w pięknej ramie nad portalem. W zależności od stylu wnętrza można wybrać lustro patynowane, klasyczne lub nowoczesne, z efektem 3D i elementami wolumetrycznymi.

Uzupełnij kompozycję świecami

Świece, jako kolejne źródło ciepła i światła, będą wyglądały elegancko z kominkiem. Można je ułożyć w kilka sztuk, umieszczając je w pięknych świecznikach. Możesz użyć świec wolnostojących, a układając je w blokach po 20 lub więcej sztuk, uzyskasz niesamowity efekt. W takim przypadku wskazane jest użycie świec, jeśli nie takich samych, to przynajmniej z jednej kolekcji, podobnej kolorem i kształtem.

Ułóż dekor symetrycznie

Niezależnie od wystroju, symetryczne rozmieszczenie sparowanych przedmiotów stworzy bardzo charakterystyczną oprawę. Jest statyczne, daje poczucie stabilności i bardzo równoważy przestrzeń. Możesz umieścić w lustrzanym odbiciu dowolne elementy wyposażenia w strefie kominka - półki, półki, komody, książki, figurki, wazony.

Udekoruj ścianę i portal obrazami

Prostą metodą na dekorowanie obszaru kominka jest posłużenie się obrazami. Może to być kilka małych obrazków lub jedno zdjęcie o imponujących rozmiarach. Można je zawiesić nad kominkiem. Jednocześnie upewnij się, że wystrój jest połączony ze sobą i nie zakrywa samego obrazu. Możesz również użyć oprawionych rodzinnych zdjęć i odbitek lub po prostu skompletować kolekcję pustych ramek i użyć ich do dekoracji przestrzeni przy kominku.

Wypełnij nisze i półki

Jeśli sam portal kominkowy i miejsce nad nim nie pozwalają na umieszczenie dekoracji, możesz skorzystać z półek lub wnęk po obu stronach kominka, jeśli takie istnieją. Umieść na nich książki, figurki, fotografie, świece, naczynia i wszelkiego rodzaju inne ciekawe detale.

Użyj wazonów i figurek

Korzystnie byłoby umieścić na portalu kominka kilka unikalnych elementów dekoracyjnych. Mogą to być figurki lub wazony. Dobrze, jeśli użyjesz kilku przedmiotów z tej samej kolekcji lub są one całkowicie identyczne - stworzy to poczucie integralności i kompletności kompozycji.

Dekorując kominek, zawsze pamiętaj o najważniejszej zasadzie - nie zapominaj, co stanowi centrum kompozycji. Dlatego nie próbuj przesłonić kominka innymi pretensjonalnymi elementami. Wystarczy odpowiednio podkreślić jego urok odpowiednim wystrojem.

Zobacz także: Porady dotyczące projektowania z wykorzystaniem kolorów ciemnych ścian