Najnowsze artykuły

15 sposobów na fałszywe wejście w...

Płaszcze, buty, okulary przeciwsłoneczne i klucze zasługują na miejsce w pobliżu drzwi. I każde z nich potrzebuje miejsca, które pod koniec dnia będzie...

Czytaj Więcej

Salon i pokój gościnny w jednym - projektowanie funkcjonalnego wnętrza

Zaprojektowanie pomieszczenia, które łączyłoby w sobie salon i pokój gościnny nie jest tak trudne jak może się wydawać, jeśli tylko podejdziemy do tego w odpowiedni sposób. Przede wszystkim należy podzielić go na strefy, wśród których każda będzie projektowanie funkcjonalnego wnętrzamiała inne zadanie. Pozwoli to na stworzenie funkcjonalnego miejsca nawet w pomieszczeniu o niewielkiej powierzchni. Aby móc powiększyć wnętrza optycznie, warto zdecydować się na jaśniejsze kolory. Jest to bardzo ważna zasada zarówno w mniejszych mieszkaniach jak i w pokojach, które właśnie mają spełniać wiele różnych funkcji.

Aranżacja wnętrza - postaw na klasyczną biel

Biel jest tutaj swego rodzaju ponadczasowym rozwiązaniem, które może dodawać pomieszczeniu niemałego uroku, a ponadto tworzyć wrażenie ładu i uporządkowania. Zupełnie inaczej działają tutaj bardziej żywe barwy takie jak chociażby głęboka czerwień, które powodują, że obserwujący ma wrażenie „zbliżania” się do niego ścian. Bardzo ważny jest tu również wybór odpowiednich mebli – najlepszą propozycją będą wielofunkcyjne rozwiązania, które skrywają w sobie szereg różnych możliwości, a przy okazji nie zajmują szczególnie wiele miejsca. Tradycyjną sofę można zastąpić narożnikiem z funkcją spania, a zwykły stół rozkładaną ławą. Takie rozkładane, wielofunkcyjne meble doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach, które mają spełniać szereg różniących się funkcji.

Projektowanie wnętrza w pełni funkcjonalnego - pojemne i ustawne meble to podstawa!

Świetnym przykładem są tu wspomniane wyżej narożniki, w których możemy także trzymać pościel; takie meble często na różne sposoby pełnią również rolę schowków. Równie dobrze sprawdza się tu rozkładana ława; w momencie, gdy z niej nie Funkcjonalne wnętrzekorzystamy nie zajmuje nam zbyt wiele miejsca i może służyć jako stolik do kawy. Równocześnie w razie takiej konieczności momentalnie zmienia się ona w duży stół, idealnie nadający się do podawania rodzinnych obiadów. Sam podział pomieszczenia również jest tu bardzo ważny, bowiem jeśli zrobimy to w odpowiedni sposób, to uda nam się wydzielić strefy przeznaczone do wielu różnych zadań – od pracy, poprzez relaks, aż po spotkania z gośćmi. Można to zrobić na wiele sposobów, chociażby stosując ozdobne parawany czy nawet regały, którymi oddzielamy od siebie poszczególne części pomieszczenia; możemy także ustawić sofę tyłem do reszty. W przypadku otwartej kuchni połączonej z salonem, taką granicę może stanowić chociażby ustawiony w odpowiednim miejscu barek.