Najnowsze artykuły

15 sposobów na fałszywe wejście w...

Płaszcze, buty, okulary przeciwsłoneczne i klucze zasługują na miejsce w pobliżu drzwi. I każde z nich potrzebuje miejsca, które pod koniec dnia będzie...

Czytaj Więcej

Jak kolorystyka wpływa na pomieszczenie?

Kolor niebieski idealnie sprawdza się w nieco chłodniejszych pomieszczeniach, bowiem symbolizuje czystość i świeżość. Jako chłodny kolor, może optycznie powiększać pomieszczenie, choć raczej nie sprawdzi się zbyt dobrze w przytulnym kolory ścian w mieszkaniusalonie. Posiada on wiele odcieni, które można wykorzystywać na różne sposoby i łączyć ze sobą. Z drugiej strony dobrze sprawdza się w nowocześniejszych salonach, bowiem sprzyja on relaksowi i wypoczynkowi, bardzo nas odprężając. Jeśli chcemy nieco rozświetlić nasze mieszkanie i stworzyć w nim pełne energii wnętrza, to warto sięgnąć po kolor pomarańczowy. Takie pomieszczenie wprawia nas w bardzo pozytywny nastrój, przywodząc nam na myśl słońce i piękną pogodę. Pomarańczowy może być łączony na zasadzie kontrastu z niebieskim czy białym; w przypadku niektórych jego odcieni lepiej ograniczyć się do samych dodatków, bowiem potrafią one być bardzo intensywne.

Czerń, szarość i beż - sprzyjają pracy umysłowej i koncentracji

Szukając kolorów sprzyjających wyciszeniu, koncentracji i pracy umysłowej warto sięgnąć po barwy natury – czerń, szarość czy beż. Jeśli chcemy uzyskać jeszcze ciekawsze efekty, możemy zestawić je z dodatkami w bardziej żywych kolorach. Kolor zielony symbolizuje wolność, nadzieję i spokój, zatem świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach, w których chcemy się jaki pomalować ścianypo prostu zrelaksować. Świetnie rozjaśnia pomieszczenie; można dodatkowo łączyć ze sobą poszczególne jego odcienie. Kolor żółty jest dość uniwersalny, bowiem występuje wiele jego odcieni o różnym natężeniu. Jest to jednak barwa przeznaczona głównie dla optymistów, którzy chcą w życiu codziennym mieć jak najwięcej energii do działania. Jeżeli jednak z nim przesadzimy, to pomieszczenie szybko stanie się dla nas dość męczące. Kolejnym kolorem pobudzającym nas do działania i dodającym energii bez wątpienia jest czerwień, choć również i z jego stosowaniem musimy uważać, bowiem dość łatwo jest tu przesadzić. Najlepiej będzie, jeśli skupimy się głównie na dodatkach w tym kolorze. Świetnie łączy się ponadto z bardziej stonowanymi barwami, takimi jak biel, czerń czy szarość. Kolor biały jest dość uniwersalny, ale obecnie stosuje się go przede wszystkim w minimalistycznych, niemalże sterylnych pomieszczeniach urządzanych w nowoczesnym stylu. Jeśli jednak całkowicie zdominujemy nim dane wnętrze, to stanie się on dość monotonny.