Najnowsze artykuły

Projektowanie pokoju bez kątów prostych

ShareDecorating Urządzanie wnętrza może być wyzwaniem. Wyzwanie jest większe, jeśli pokój do dekoracji jest trudniejszy. Taki projekt wymaga więcej...

Czytaj Więcej

Oświetlenie w stylu nowoczesnej klasyki

 

Styl klasyczny to częsty „gość” w nowoczesnych wnętrzach. Główną wartością tego stylu jest jego ponadczasowość. Wystrój w klasycznym pomieszczeniu powinien być podniosły i majestatyczny - odpowiednia atmosfera tworzona jest zaś przed odpowiednie oświetlenie.

Luksus zawsze w modzie

Dziś modne jest stosowanie jednej koncepcji w aranżacji wnętrz. Każdy kierunek projektowania ma swój własny charakter. Jedni lubią ekstrawagancję i jaskrawe kolory awangardy, innym funkcjonalne i praktyczne rozwiązania minimalizmu. Mimo dużego wyboru fasonów, klasyki nadal nie tracą na popularności. Powściągliwy, ale bardzo elegancki design jest u szczytu popularności od kilkudziesięciu lat i nadal jest aktywnie wykorzystywany do ozdabiania nowoczesnych domów i mieszkań. Podstawowe zasady klasycznego projektowania zostały ustanowione w XVI-XVIII wieku. W tym okresie sale pałacowe dekorowano zgodnie z dawnymi wyobrażeniami o pięknie - sztukaterie na suficie, freski na ścianach, rzeźbione meble i drogie dzieła sztuki. Dom prezentował się uroczyście i luksusowo. Przez cały okres swojego istnienia styl ulegał pewnym przemianom. Klasykę zaczęto rozumieć jako szereg technik i metod projektowania uważanych za tradycyjne, typowe, sprawdzone w czasie. Klasyczne wnętrze to symetria, spokojna atmosfera, jasne oświetlenie, wysokiej jakości materiały i jasna kolorystyka. Ważnym wymogiem projektowym jest dbałość o szczegóły.

Rola oświetlenia

Trudno przecenić tu rolę oświetlenia we wnętrzu. Właściwa aranżacja oświetlenia może podkreślić powagę pomieszczenia, sprawić, że „gra” kolorami, a przyćmione światło zniweczy nawet wrażenie szykownej scenerii. Pokoje w stylu klasycznym wymagają delikatnego, ale wystarczająco jasnego oświetlenia. Ważne jest, aby moc elementów oświetleniowych była wystarczająca do równomiernego oświetlenia całego obszaru. Klasyczny schemat oświetlenia przedstawia się następująco - centralne miejsce we wnętrzu zajmuje luksusowy żyrandol, do oświetlenia przestrzeni funkcjonalnych wykorzystywane są kinkiety, lampy stołowe czy lampy podłogowe. Oprawy odpowiadają nie tylko za dobrą widoczność w pomieszczeniu, ale również pełnią funkcję elementu dekoracyjnego. Produkty wyglądają odpowiednio w pomieszczeniach, jeśli są urządzone w tym samym stylu, co wystrój wnętrza.

Wybierając rozmiar i wygląd żyrandola, weź pod uwagę wymiary pomieszczenia. Masywne lampy na długim zawieszeniu lub modele wielopoziomowe świetnie prezentują się w przestronnych mieszkaniach z wysokimi sufitami. W małym pomieszczeniu duży żyrandol nie jest odpowiedni - przeciąża przestrzeń. Skromne kwadraturowe pokoje wymagają małych opraw na krótkim pręcie lub lampach sufitowych.

Kolorystyka opraw powinna współgrać z kolorystyką wnętrza. Do klasyki polecane są produkty o jasnych pastelowych kolorach - białym, beżowym, brzoskwiniowym, bladozielonym i bladożółtym. Na żyrandolu mogą rozjaśnić się tylko drobne szczegóły. Na przykład w białej kuchni (klasycznej) do oświetlenia można użyć lampy z nadrukiem lub wzorami. Upewnij się, że wszystkie oprawy oświetleniowe w pomieszczeniu są ze sobą dobrze połączone. Modele, które mają wspólne cechy lub szczegóły, wyglądają harmonijnie razem. Klasyczne oświetlenie uwielbia symetrię. Lokalne źródła światła - kinkiety lub lampy stołowe - są instalowane w miarę możliwości parami. Często zdarza się, że w tym samym pomieszczeniu używa się kilku podobnych żyrandoli.

Oświetlenie w stylu klasycznym tworzone jest za pomocą szykownych, wyrazistych, lamp wykonanych z drogich materiałów. Z reguły produkty mają masywną metalową ramę, stylizowaną na brąz, miedź lub złocenie, ceramiczne lub tekstylne abażury, ozdobione kryształowymi lub kwiatowymi ornamentami.

Zobacz także: 4 Wskazówki dotyczące dekoracji stolika kawowego