Najnowsze artykuły

15 sposobów na fałszywe wejście w...

Płaszcze, buty, okulary przeciwsłoneczne i klucze zasługują na miejsce w pobliżu drzwi. I każde z nich potrzebuje miejsca, które pod koniec dnia będzie...

Czytaj Więcej

Projektowanie wnętrza w stylu prowansalskim

wnętrze w stylu prowansalskimPopularne w Prowansji kamienne domy są zazwyczaj bardzo kolorowe – z tego też powodu również i pomieszczenia urządzone w stylu prowansalskim odznaczają się mnogością barw i odcieni. Taki dom jest tynkowany i malowany, zazwyczaj z wykorzystaniem ciepłych kolorów. Ściany we wnętrzach często są przecierane, co daje im wyjątkową frakturę i interesujący wygląd. Prowansja jest regionem w którym wydobywa się kamień; sprawia to, że jest on również jednym z najważniejszych elementów w takich wnętrzach. Używa się go tu zarówno w podłogach jak i na ścianach.

Aranżacja wnętrz w stylu prowansalskim - malowane meble, żywe kolory i dekoracje

Meble w stylu prowansalskim są zazwyczaj wykonywane z drzewa orzechowego lub owocowego; mogą być zdobione niewielkimi motywami kwiatowymi lub w jakikolwiek inny sposób nawiązującymi do natury. Nierzadko są one również prowansalskie wnętrzemalowane, głównie na kolor żółty, niebieski i zielony. W Prowansji często stosuje się w salonach meble, które u nas uchodziłyby za ogrodowe – ciężkie, kute z żelaza. Bardzo ważną rolę w stylu prowansalskim odgrywają również najróżniejsze dekoracje wnętrz. Zazwyczaj są to głównie tkaniny, w których dominują barwy charakterystyczne dla tamtego regionu – przede wszystkim zieleń, błękit, żółty i pomarańczowy. Duże znaczenie ma także ceramika, powszechnie wytwarzana w tamtych stronach. Istnieje również wiele motywów ozdobnych stosowanych w takich wnętrzach; przede wszystkim oliwki, cykady i lawenda.

Prowansalskie wnętrze - urządzisz raz i już nie zrezygnujesz

Salon urządzony w stylu prowansalskim może prezentować się bardzo ciekawie, bowiem często stanowi on połączenie wielu różnych motywów – w niektórych przypadkach na pierwszy rzut oka wygląda to wręcz chaotycznie. Również i kuchnia jest tu bardzo interesującym tematem, bowiem w ciekawy sposób można w niej połączyć styl prowansalski i nowoczesny, na przykład stosując na białej, sterylnej ścianie kilka motywów z naturalną ceramiką. Podłogę wykonuje się głównie z terakoty, choć wielu ludzi decyduje się tu również na naturalny kamień. Warto pamiętać o specjalnym przetarciu frontów szafek – jest to zresztą charakterystyczne dla mebli występujących we wszystkich pomieszczeniach w mieszkaniu urządzonym w takim stylu.